fp4Kontakt os:

Biografkurser i Frivilligcentret - Viden, popcorn og netværk

cinema 2502213 1920

Som medlem af Frivilligcenter Slagelse kan du nu komme med en tur i 'Vidensbiografen'. Her kan du, i selskab med andre gode mennesker, blive klogere på en række forskellige emner, der kan være relevante i dit frivillige sociale arbejde.

Vi har koblet os på Center for Frivilligt Socialt Arbejdes live-streamede kurser. Vi kan nu tilbyde vores medlemmer at deltage i kurserne i vores lokaler. Vi udbyder kurserne løbende. Da vi har plads til max 12. deltager pr. kursus, skal du tilmelde dig allerede nu.


22/3: Forstå mennesker med posttraumatisk stress
Torsdag d. 22. marts 2018 Kl. 11-12 (13)
Om webinaret:
Bliv bedre til at forstå hvad PTSD er, hvordan det påvirker mennesker, og hvilke støtte- og behandlingsmuligheder, der findes. På dette webinar, for frivillige og koordinatorer med kontakt til brugere og udsatte mennesker, ser vi nærmere på, hvad svære traumer gør ved mennesker og deres omgivelser, og hvad du kan gøre for at støtte og hjælpe dem.

6/4: Sådan støtter du stressramte brugere
Fredag d. 6. april. 2018 Kl. 11-12 (13)
Om webinaret:
Brug en time og bliv bedre til at forstå hvorfor og hvordan stress opstår og påvirker mennesker. På dette webinar for frivillige, koordinatorer og frivilligledere i frivillige sociale organisationer, ser vi nærmere på stress, som tilsyneladende er ved at blive en hel epidemi. Få en række råd og bud på, hvad du selv kan gøre for at støtte og hjælpe foreningens brugere og dine medfrivillige, som også kan være mærket af stress.

2/5: Bliv klar til den nye persondatalov
Onsdag d. 2. maj 2018 Kl. 11-12 (13)
Om webinaret:
Den nye EU-persondataforordning træder i kraft som dansk lov den 25. maj 2018. Forordningen får stor indflydelse på, hvordan I som forening må bruge og behandle personoplysninger. På dette webinar får du 1 times introduktion til status på forordningen og de nye regler, så I som forening kan forberede jer på, hvad I må og ikke må i forhold til at indsamle, registrere og behandle fx medlemmernes, frivilliges og brugernes navne, adresser og andre personoplysninger.

22/5: Få fat på flere frivillige

Tirsdag d. 22. maj 2018 Kl. 11-12 (13)
Om webinaret:
På dette webinar får du en times tips og tricks, som hjælper dig med at rekruttere nye frivillige til netop din forening eller projekt. Før du går i gang med at rekruttere frivillige, skal du nemlig tænke grundigt over hvilke opgaver, der skal bemandes, og hvilke krav du som minimum vil stille til kommende frivillige. Du skal også vide hvor og hvordan, du finder motiverede frivillige. Når du er godt forberedt, står du stærkere – også når frivillige selv begynder at henvende sig i din forening.
 
Hvem, hvad, hvor mv.:
Arrangementerne er et tilbud til medlemmer af Frivilligcentret.
Alle webinarer ses i Frivilligcentrets lokaler, Skovsøgade 10 i Slagelse.
Da alle webinarer afholdes lige før frokost opfordrer vi til at du medbringer din madpakke.
Webinaret varer 1. time efterfølgende spiser vi sammen og diskuterer det vi lige er blevet undervist i.
Vi sørger for popcorn og kaffe til selve webinaret.
Tilmelding senest to hverdage før afholdelsen af det enkelte webinar på 
Mail: info@frivillig-slagelse.dk - Tlf.: 51 40 90 73

Du har selvfølgelig selv mulighed for at tilmelde dig de forskellige kurser og webinarer på CFSA hjemmeside: https://frivillighed.dk/kurser

Venlig hilsen Frivilligcenter Slagelse.

OBS: Vi gør opmærksom på at Frivilligcenter Slagelse ikke har indflydelse på tidspunkt og dato for de forskellige webinar, som alene er bestemt af Center for Frivilligt Socialt Arbejde.